17 lutego 2018

ANGIELSKI SAVOIR VIVRE

W Anglii wszędzie wszyscy pytają Are you ok? Na takiego typu pytania powinniśmy odpowiadać krótko z uśmiechem twierdząco i również troskliwo zarzucić na końcu and you?

Na pytania typu Jak się masz? nie powinniśmy odpowiadać jak się tak naprawdę czujemy, bo to raczej nikogo nie interesuje lecz odpowiedzieć Thank you, fine, and you?

Jeśli nie masz pojęcia jak rozpocząć rozmowę z Anglikiem zacznij o pogodzie. A wtedy możesz być pewny, że przełamanie lodów nastąpi ekspresowo.

Jednakże przy stole nie powinniśmy poruszać takich tematów jak polityka czy religia. Możesz spokojnie porozmawiać o sporcie, grze w golfa.A co najważniejsze w rozmowach, pamiętaj o dobrych manierach i zawsze używaj zwrotów grzecznościowych. Anglicy stosują je notorycznie i przy każdej okazji. I tak zwykłe proszę nabiera tutaj magicznej mocy, Can you do this for me, PLEASE; Would you like to come with me, PLEASE;  Stand up, PLEASE. 

W Anglii powszechne i popularne jest zwracanie się do wszystkich po imieniu. W sytuacjach bardzo oficjalnych, zwracając się do obcego mężczyzny na ulicy możemy użyć Sir i zapytać go o pociąg, Sir, What time is the latest train to London. Dzieci w szkołach tytułują swoich nauczycieli Mr, Mrs dodając po tym nazwisko danego nauczyciela.

O angielskim humorze mówi się, że jest dziwy i specyficzny, ale prawda jest taka, że Brytyjczycy potrafią się śmiać z samych siebie, nie cierpią natomiast, gdy robią to obcokrajowcy, wytykając im ich wady i przywary.

W Wielkiej Brytanii ułożenie palców w literę V i pokazanie jej wnętrzem dłoni do siebie jest równoznaczne z przekleństwem. W Anglii nie spotkamy się z całowaniem dłoni kobiet przez mężczyzn, tulenie się i całowanie na powitanie czy pożeganie również nie jest popularne w sytuacjach oficjalnych. Jeśli natomiast chcemy zacisnąć kciuki, aby życzyć komuś powodzenia krzyżujemy palec wskazujący i środkowy i mówimy fingers crossed.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz